Sheriff History

Years in OfficeSheriff
1837-1839 Elijah N. Davenport
1840-1841 Henry Pratt (1)
1841-1845 James Kennedy (2)
1845-1846 Samuel Gordon
1847-1850 Jerome H. Gotee
1851-1852 Isaiah Bookstaver
1853-1854 Jerome H. Gotee
1855-1858 Charles Wesley Grant
1859-1860 John W. Turner
1861-1862 Capt. Henry H. Woodruff
1863-1866 Jesse H. Quackenbush
1867-1870 Henry Miller
1871-1872 Austin L. Rankin
1873-1875 Reuben W. Andrus (3)
1876 John Buell White, M.D. (4)
1877-1880 James Ferdinand Adams
1881-1884 Henry Miller
1885-1888 Angus McIntyre
1889-1892 John Prendergast
1893-1894 John W. Messner
1895-1896 Joseph W. Kerns
1897-1898 Angus McIntyre
Years in OfficeSheriff
1899-1902 Henry A. Newton
1903-1906 William W. Burgess
1907-1910 George L. Schultz
1911-1914 Leopold J. Rimmele
1915-1918 George H. Sutherland
1919-1922 Zacharia Baskin
1922 Charles E. Hodges
1923-1924 John Philip Schuch
1925-1926 Charles E. Brownell
1927-1928 Angus Gunther
1929 Roy E. White (5)
1929-1934 Leonard V. Schleich (6)
1935-1946 Hugo A. Muehlenbeck
1947-1954 William A. Monroe
1955-1962 Clarence A. Kackmeister
1963-1964 Ivan C. Hogan
1965-1976 Robert E. Loubert
1977-1992 James L. Kelly
1993-2000 Thomas McIntyre
2001-2008 Charles Brown
2009-Present William Federspiel
 
(1)
Resigned
(2)
Elected to fill the vacancy, November 1, 1841
(3)
Resigned 1875
(4)
Coroner. Appointed to serve 1876
(5)
Resigned to forestall removal from office by Governor Green. Served January 1, 1929 to August 12, 1929.
(6)
Undersheriff. Served as Sheriff August 12, 1929 to December 31, 1930.